Daimi Huzur
Huzura giden yolun ışığı olmak için çalışıyoruz...

آننەمڭ دعاسی

0 162

۱٧ – ۱٨ یاشلرندە معنوی یولده بیوك درجەلر قات ایدن بایزید بسطامی حضرتلرینە ، بو مرتبەیە ناصل اولاشدیغی صورولدی .

« آننەمڭ دعاسی بنی یوجلتدی » بویوران بایزید بسطامی ، باشندن گچن حادثەیی شویلە آڭلاتدی :

— آننەم ، یاشلی و خستە ایدی . بر گیجە بندن صو ایستەدی . بن همان اویقودن اویانوب آننەمه صو آلمق ایچون طیشاری چیقدم . او آنده قاپلردە صو بولامامشدم . باقر طاسلە طیشاریدن صویی آلوب دە ایچری گیردیگمدە ، آننەمی اویوموش بولدم . اویقوسندن اویاندیرمادم ، بر مدت باش اوجیندە اویانمەسنی بكلەدم . بر مدت صوڭرە آننەم اویانوب دە بندن صو ایستەینجە ، بن دە همان دگر ألمدە صوغوقدن طوڭمش بوز گبی طاسی ویردیگمدە ، طاسلە برابر الیمڭ دریسینڭ قاولادغنی گورن آننەم ، چوق أوزولمشدی و آغلایارق ، اللهه دعا ایدییوردی . یا رب ، سن بو فداكار اوغلمی گورییورسڭ ، نە سویلەیەیم یا ربی ، نە سویلەیەیم ، نە سویلەیەیم ، دیە اوچ دفعە سسلندیكدن صوڭرە ، اللهم اونی عزیز أیلە ، دیوب ألنی یوزینە سوردی . او گیجەدن اعتبارًا بندە بعض دگیشیكلكلر اولدیغنی فرق ایتمەیە باشلادم . جناب الله آننەمڭ دعاسی حرمتنە بو مرتبەیە بنی لايق گوردی .

 Annemin Duası

17 -18 yaşlarında mânevi yolda büyük dereceler kat’eden Beyazıd-ı Bestamî Hazretlerine, bu mertebeye nasıl ulaştığı soruldu.

«Annemin duası beni yüceltti» buyuran Beyazıd-ı Bestamî, başından geçen hadiseyi şöyle anlattı:

— Annem, yaşlı ve hasta idi. Bir gece benden su istedi. Ben hemen uykudan uyanıp anneme su almak için dışarı çıktım. O anda kaplarda su bulamamıştım. Bakır tasla dışarıdan suyu alıp da içeri girdiğimde, annemi uyumuş buldum. Uykusundan uyandırmadım, bir müddet başucunda uyanmasını bekledim. Bir müddet sonra annem uyanıp da benden su isteyince, Ben de hemen diğer elimde soğuktan donmuş buz gibi tası verdiğimde, tasla beraber elimin derisinin kavladığını gören Annem, çok üzülmüştü ve ağlayarak, Allah’a dua ediyordu. Ya Rab, Sen bu fedakâr oğlumu görüyorsun, ne söyleyeyim Ya Rabbi, Ne söyleyeyim, ne söyleyeyim, diye üç defa seslendikten sonra, Allah’ım onu aziz eyle, deyip elini yüzüne sürdü. O geceden itibaren bende bazı değişiklikler olduğunu farketmeye başladım. Cenab-ı Allah annemin duası hürmetine bu mertebeye beni lâyık gördü.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.