Daimi Huzur
Huzura giden yolun ışığı olmak için çalışıyoruz...

İki rekat oturarak kılınan nafile namaz

0 827

“Resulullah yatağa girmeden önce, iki rekât namaz kılardı. Bu namazda “Zilzal” ve “Tekasür” surelerini okurdu.”

Kabir Nur Namazı Nasıl Kılınır

Meşayıhten gelen rivayetlerde, “Kabir namazı” yatmadan önce abdest alınarak, iki rekât olarak özellikle oturarak kılınan namazdır.

Bu namaz özellikle oturarak kılınır sünnet olan odur.

Efendimiz (S.A.V.) vitir namazından sonra yatmadan önce iki rekat oturarak kabir namazı kılardı.

Peybamberimiz yatmadan önce yatağının kenarında kılardı tabi o zaman yatak sert olduğu için secde oluyordu şimdiki yataklar yaylı yumaşak olduğu için olmaz.

Halk arasında Kabir Namazı olarak bilinir. bazı kesimler kabir namazı yok gibisinden tartışmalara giriyor. kabir namazı vardır. ama ismi kabir namazı diye geçmiyebilir. hadislerde oturarak kılınan iki rekat nafile sünnet namazı diye geçer.

KABİR NAMAZI KILINIŞ ŞEKLİ

Kılınışı iki rekâtlı sünnet namazları gibidir. Birinci rekâtta Fatihadan sonra “Zilzal” süresi okunur. İkinci rekâtta ise fatihadan sonra “Tekasür” suresi okunur.

Kabir namazı ile ilgili hadis-i şerif

“Resulullah yatağa girmeden önce, iki rekât namaz kılardı. Bu namazda “Zilzal” ve “Tekasür” surelerini okurdu.” (müslim)

Yukarıdaki hadisi  Ruhu’l Furkan’da geçiyor cübbeli ahmet hocanın da bununla ilgili videosunda vitir namazından sonra oturarak kılınan namazın müslimde geçtiğini de bildiriyor.

Rabbim sevabını Allah’dan bekliyerek hakkıyla kılmayı nasip etsin inş.

Her şey niyete bağlıdır niyetimiz iyi olursa Rabbim onun sevabından mahrum etmez inş.

Bir diğer konu bu tür mutlak nafile namazlarda illa da kabir namazı, evvabin namazı kılmaya gibisinden isimle niyet şart değil o vakit de  mutak nafile Allah rızası için ne kılınıyorsa odur zaten

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.