Daimi Huzur
Huzura giden yolun ışığı olmak için çalışıyoruz...

NAMAZA BAŞLAMAK İSTİYORUM AMA …? OKU

0 197

Nefsinin  bazı istekleri yüzünden namazı devamlı erteledin ama olsun şimdi karar verdin ve en büyük engeli aştın. Şunu da biliyorum ki niyetinin sadece Allah rızasını kazanmak için beş vakit namaz kılmak olacaktır.

Namazı gündemine aldıktan sonra damarlarında bir kan gibi dolaşan şeytan huzursuz olacak. Senin namaz kılmaya niyetlenmen ona cennetten kovulma sebebini hatırlatacak. Bunun için senin namazdan uzaklaştırmak için binbir türlü vesveseler verecek.
Örnek : Tekrar bırakırsın, Niyetin Allah için değil insanların beğenisini kazanmak için, Namaz kılmana yok senin kalbin temiz, seni ilkkez namaz kılarken görenlere ne diyeceksin, Niyetlenmen güzel ama henüz gençsin, Bu yaşına kadar kılmadın bu yaştan sonramı kılacaksın, Ramazanı bekle yada hacdan umreden sonra başla, İşlediğin günahları hatırlatır sana, Gerici ve yobaz derlerse ne yapacan, Ya namaza alışamaz da bırakırsan, gibi vesveseler verir şeytan.

İman dışında hiçbir ibadet namaz kadar şeytanı bu kadar öfkelendirmez. Çünkü şeytan şunu çok iyi bilir; Namazına dikkat eden bir insan kötülüklerden dikkati oranında uzak durur.” Şu ayeti şeytan bizden daha iyi biliyor inanın;
“( Sana vahyolunan kitabı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz insanı hayasızlıktan ve münkerden alıkor. Allah’ı zikretmek ise elbetteki en büyüktür. Allah ne yaptığınızı bilir.)” ankebut süresi 45

Namaz konusunda seni etkileyecek vesveselerden biride ( eski günahlarını sana hatırlatması) olacak çünkü şeytan bizim geçmişimizi saniyesine kadar bilir. İşlediğimiz günahları tek tek hatırlatır ve Allah’ın karşısına tertemiz çıkman gerekmezmi? Dedirtir. Bu da seni rahatsız eder. Şunu bilmen gerekir her insan günah işler… sen zaten namaz kılarak günahlarını arındırmış olacaksın. Bak peygamberimiz bu konuda ne buyuruyor;
“ Ne dersiniz? Birinizin kapısının önünde bir ırmak olsa ve burada günde beş defa yıkansa bu kimsede hiç kir bırakır mı ? ( sahabenin) :
“ Hayır, hiçbir kir bırakmaz, diye cevap vermeleri üzerine peygamberimiz;
“ İşte beş vakit namaz da böyledir. Allah, bu sebeple günahları temizler, yok eder.

Eğer namaz kılmana arkadaş ortamın yaşadığın ortam yaptığın bir günah felan engel oluyorsa, o günahtan hemen vazgeç… eğer geçmişte yaptığın günahlar aklına geliyor da o anlık namaza yaklaşamıyorsan inan ki şeytan sana kıs kıs gülüyordur… unutma ki peygamberler dışında herkes günah işlemiştir.

Dışarıdan alaya alınman ( giyiminden, eski yaşamından kopman ve namaz kılmandan dolayı) dikkat çekmen seni hiç rahatsız etmemeli çünkü alaya alınmak gayet normal… Allah katında en sevimli insan da peygamber efendimiz de alaya alındı, taşlandı… bizi alaya almışlar çok mu ? diye düşünmeliyiz… insanların tepkisinden yada korkusundan etkilenmek çekinmek ibadetten soğutur yada uzaklaştırıyorsa insanların vereceği cezayla Allah’ın vereceği cezayı karıştırma söz konusudur derim.
Dikkat edersen seninle yakından ilgilenen şeytan sana şunları fısıldar;
– sana namaz için henüz erken olduğunu , biraz kendini namaz için hazır hale getirmen gerektiğini defalarca söyledim. Ama sen beni maalesef dinlemedin… ibadet hayatını tehlikeye attığının farkında değilsin. Bak bakalım çevrende namaza başlayıpta bırakanlar yok mu? İşte bu sözler dışardan birkaç kişi tarafından sana söylene bilir ama bu tamamen şeytani merkezlidir. Namaza başlayıp ta bırakan insan sayısı fazla değildir. İsterse çok olsun bize ne! Namaz kılmayan, kılıp ta bırakan Allah’a hesap verecektir. Biz kendi işimize bakalım. İşte dikkat edersek kalbimize atılan şu vesveseler hep ümitsizlik yüklüdür. Hiçbir zaman bize ; namazı alışmaya çalışmalısın, bir Müslüman için namaz olmazsa olmaz demez. Biz namaz kılmakla sorumluyuz. Elbette ilk günler alışmakta zorluk yaşanır. Ama alışmak sizin elinizde.

İnsan oğlu çevresinden çok etkilenir.bu yüzden şeytan senin çevreni kullanır. Çevrenden gelen senin namazını kılmamana karşı sözler bilinmeli ki tamamen şeytani sözlerdir.

Namaza başlamanla birlikte bazı özel zevkleriniz ve değer yargılarınız mutlaka değişecek. Size çok sevimli gelen arkadaşlarınız, haz aldığınız ortamlar ve muhabbetler size sevimli gelmemeye başlar… namaza başlamanla şeytan hiçbir zaman seni yalnız bırakmıyacak… önüne geleni size karşı kullanır. Çevrenizi kaybedip yalnız kalacağınızı kulağınıza fısıldar. Oysaki namaz kılanlarla yeni bir çevre edineceğinizi kesinlikle söylemez.

Siz namaz kılmaya başladıktan sonra tüm dünya size tepki gösterse onları takmayın derim. Onlar sizi cehennem ateşinden koruyamayacaklardır.

İşte kardeşlerim bir insan için namazın ne kadar önemli olduğunu şeytanın bizimle bu kadar uğraşmasından ayetlerden hadislerden çok iyi anlıyoruz.
Ozaman ne duruyoruz. Haydin şu yazıyı okuduğun vakit hangi namaz vaktiyse hemen abdestini al namaza başla. Erteleme bir saniye sonra yaşamak için garantimiz yok.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.