Daimi Huzur
Huzura giden yolun ışığı olmak için çalışıyoruz...

Elbise Adabı

0 200

Amr bin As (r.a.) anlatıyor: Resulüllah (s.a.v.) benim üzerimde sarıya boyanmış iki elbise gördü ve: “Bunlar gayr-i Müslimlerin giysilerindendir, onları giyme” buyurmuştur
Amr bin As (r.a.) anlatıyor: Resulüllah (s.a.v.) benim üzerimde sarıya boyanmış iki elbise gördü ve: “Bunlar gayr-i Müslimlerin giysilerindendir, onları giyme” buyurmuştur.

İmam Gazali, çocuğun giyeceği elbise hakkında şu açıklamada bulunmuştur: “Oğlan çocuklara ipek ve (sırıtacak biçimde) renkli değil de beyaz elbiseler sevdirilir. Söz konusu kıyafet şeklinin, kadınların ve kadın gibi davranan erkeklerin işi olduğu, erkeklerin bundan kaçındığı ve bunun onlara mekruh olduğu çocukların yanında anlatılır. Bir oğlan çocuğunun üzerinde ipek veya (sırıtacak biçimde) renkli bir elbise görülmesi halinde, bunun yadırganması uygun düşer. Çocuk lüks, konfor ve pahalı elbiseleri giymeye alıştırılmış olan çocuklardan korunur.”

İpek giyinmek haramdır. Çocuğun artık dünyaya gözlerini açmasından itibaren kılık-kıyafet hususunda gayr-i Müslimlere benzememe konusunda Resulüllah’ın (s.a.v.) koyduğu kaideye göre, sünnete alıştırılır ve yasaklanan elbise türlerinden uzaklaştırılır. Bu kaideyi sahabenin ciddiyetle uyguladığını görmekteyiz:

Akıl baliğ’den sonra haramlıkta küçük ile büyüğün arasında bir fark yoktur. Çünkü Peygamberimiz (s.a.v.): “İpek ile altın ümmetimin erkeklerine haramdır” buyurarak bu hükmü erkeklere getirmiştir. Ne var ki ipek giyen küçük çocuğun günahı kendisine değil, giydirenedir. Çünkü çocuk mesul ve mükellef değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.