Daimi Huzur
Huzura giden yolun ışığı olmak için çalışıyoruz...

194. MEKTUP

0 96

 

MEVZUU : Şer’i hükümlerin tervici, dinin teyidi ve bunlarla alâkalı meseleler.

***

NOT : İMAMI RABBANİ Hz. bu mektubu, Sadrı Cihana (Şeyh’ül – İslâm’a) yazmıştır.

***

Allah-ü Taâlâ, sizlere selâmet ve afiyet ihsan eylesin.

Şeri hükümlerin tervicine, Millet-i Mustafaviye’ye düşman olanların düşürülmesine dair haberleri duymak, mağmum Müslümanlara ferahlık getirmektedir; ruhların şenlenmesini sağlamaktadır.

Bu manada, Yüce Allah’a hamd olsun; önün Resulüne dahi salâtlar ve selâmlar..

Melik Kadir Allah-ü Taâlâ’dan dilenen odur ki: Bu gibi büyük işlerin yapılmasını artıra.. Beşir ve Nezir Nebi hürmetine.. Ona ve âline salât ve selâm..

Biz şuna inanıyoruz ki: Sadat-ı izamdan, ulema-i kiramdan gizlide ve aşikârede, bu Din-i Mübin’in takviyesine çalışanlar vardır. Bu zatlar, Sırat-ı Müstakim’in tekmiline de gayret ederler.

Bu yolda takati tükenen, gücü kalmayan ne yapabilir ki?.

***

Duyduğumuza göre: İslâm Sultanı, İslâmî istidadının güzelliğinden olacak; ulemayı aramakta ve onlara rağbet göstermektedir. Bunun için Allah’a hamd olsun.

Şu malum bir şeydir ki: Geçen asırda zuhura gelen her fesad, kötü âlimlerin şeametinden oldu. Bunun için, uyanık olmaya çalışmalıdır. Dindar ulemayı seçmelidir.

Şundan ki: Kötü âlimler, din hırsızlarıdır; onların bütün maksatları halk arasında makam, rütbe ve baş olmaktır. Allah’a sığınmak lâzım onların fitnesinden..

Evet.. O büyük âlimlerin faziletleri o dereceye kadar yükselir ki onların şanı şu hadis-i şerifte daha güzel anlatılır:

— «O âlimlerin mürekkepleri, kıyamet günü şehitlerin kanları il tartılacak; bunların mürekkepleri daha ağır gelecektir.»

Hiç şüphe edilmesin: İnsanların şerlisi, ulemanın şerlisidir; insanların hayırlısı dahi ulemanın hayırlısıdır.

***

İkinci bir talep daha var ki, o da şudur:

Bazı niyetler, beni Asker’e götürmeye zorladı. Ama, ramazan-ı şerifin gelmesi ile, Dehlî’de kalmak vaki oldu. Ramazan-ı şeriften sonra, inşaallah-ü taâlâ o azizlerin hizmetine ulaşırız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.