Daimi Huzur
Huzura giden yolun ışığı olmak için çalışıyoruz...

Peygamberimizin Hanımı Hz. Remle (R.A), Ümmü Habibe

0 161
 Hz. Muhammed (S.A.V.) Aile Cüzdanı
ZEVCE
İsim : Hz. Remle (R.A), Ümmü Habibe
 
Baba İsmi : Ebu Süfyan Sahr bin Harb
 
Anne İsmi : Safiyye bint-i Ebi’l As.
 
Doğum Yeri Tarihi : H.Ö 30.
 
Evlendiği Yer ve Tarih : Hicretin 6. senesinde, nikahlarını Habeşistan Necaşisi Ashama kıydı ve dört bin dirhem mehir verdi. Daha sonra da onu ve kızı Habibe’yi Şürahbil bin Hasene ile Efendimiz’e gönderdi. (Ebu Davud)
Mihri : 4.000 dirhem. Mehri Necaşi vermiştir.
Evlilik Müddeti : 4 Sene
Evlenme Sebebi : Mekke lideri Ebu Süfyan’ın kızıdır. Babası önceleri Peygamber Efendimiz’in en büyük düşmanlarından idi. Ümmü Habibe’nin kocası Habeşistan’da vefat edince, Peygamber Efendimiz onunla evlendi. Böylee hem onun acılarını dindirmek hem de Ebu Süfyan’ın düşmanlığını yumuşatmak onunla ülfet sağlamak ve yakınlaşmak istiyordu. Ebu Süfyan evlilik haberini duyduğunda, o zaman için azılı bir müşrik olmasına rağman Efendimiz hakkında medhedici ifadelerde bulunmuştur:
“O kerim ve önüne geçilmeyen bir insandır” demiştir.
bundan sonra Peygamber Efendimiz’in izzeti onu izzeti olmuştur.
 
Vefat Yeri ve Tarihi : Medine-i Münevvere, H.44.
Muhammed Mustafa (S.A.V.)’den Olan Evlatları : Yok.
 
Önceki Kocası : Übeydullah bin Cahş.
Alamat-ı Farikası: :
İslam’ın ilk yıllarında müslüman olanlarındandır. Kocası Ubeydullah bin Cahş ile birlikte müşriklerin zulmünden kaçarak Habeşistan’a hicret ettiler. Kızı Habibe’yi orada dünyaya getirdi.
Ne yazık ki Ubeydullah, Habeş ülkesinde hristiyan oldu. Hatta onu da dininden dönmeye zorladı. Fakat Hz. Ümmü Habibe bu teklifi şiddetle reddetti.
Kocası bir müddet sonra öldü. Ümmü Habibe validemiz gurbette yapayalnız ve sıkıntılarla başbaşa kalınca, Rasulullah Efendimiz ona haber haber gönderip kendisiyle evlenmek istediğini bildirdi. O cefakar insan bu teklife çok sevindi. Evliliği büyük berektlere sebep oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.