Daimi Huzur
Huzura giden yolun ışığı olmak için çalışıyoruz...

Efendimizin Günlük hayatta ki Sünneti Seniyyesi

0 445
 Efendimizin Günlük hayatta ki Sünneti Seniyyesi
1. Hayırlı işlerde Sağ tarafı , adi işlerde sol tarafı kullanmak.
 2. Yemekten önce  elleri yıkamak.
 3. Yemeğe besmele ile başlamak, Allah’ın sonsuz ikram ve nimetlerini tefekkür ederek Yemek, sonunda da hamd etmek.
 4. Yemekte tabağın kendi önümüze gelen tarafından Yemek.
5. Yerde  Sofra bezinin üstünde Yemek. İhtiyaç oldugu takdirde Masada da yenilebilir.
6. Yemeğe sofradakiler ile beraber başlamak.
 7. Acıkmadıkça yememek, tam doymadan yemeği bırakmak.
 8. Tabağa az yemek koydurtup artik bırakmamak.
 9. Sofrada Sağ dizi dikip, sol dizi makyajını yatırmak. 
10. Saf ipek ve saf Altın Ümmet-i Muhammed’in erkeklerine haram kılınmıştır. 
11. Selamı yaymak. Selam, kelamdan önce  gelir. 
12. Eve girince ilk söz selam vermek olmalıdır ev halkına.
 
13. Selamla Birlikte samimiyetle, tebessüm ederek musafahada bulunmak. 
14. Musafaha ile Birlikte, hürmet, Samimiyet ve şefkate vesile olan kucaklaşmalar yapılabilir. Nefsí hisleri uyandıracak sarılmalar caiz değildir. 
15. Musafahada ilk önce  eli uzatan çekmemelidir. Biz çekersek buluşmadan memnuniyetsizlik manası çıkabilir. 
16. İlmiyle amil din adamları ile Adil “” devlet başkanlarının eli öpülür, beşeri hisleri fade Olmuş yaşlı hanımlara Selam verilebilir, gerekirse eli de öpülebilir. Yeter ki fitneye sebep olmasın. 
17. Hediyeleşmek ve gelen hediyeye aynıyla  daha güzeliyle karşılık vermek.
 
18.  Az gülmek, gülünce kahkaha ile değil, tebessüm ederek gülmek. Mütebessim Olmak.
 
19. Çogu Zaman susmak, tefekkür etmek, ihtiyaç olunca konuşmak.
 
20. Tane tane, Orta bir ses tonuyla konuşmak. Çok mühim şeyleri Üç defa Tekrar etmek.
 
21. Konuşmaya Allah’ın adıyla başlamak ve Allah’ın adıyla bitiriceksin. 
22. Nefsi ve dünyalık bir konu için  öfkelenmemek. önce hak zayi olduğunda ve uhrevi meselelerde, Allah ve din Hakkı için  öfkelenmek.
 
23. Doğru sözle şaka ve Mizah yapmak.
 
24. Boş İşler (malayani) ile iştigal etmemek.
 
25. Yatağa  yatınca  Sağ tarafına yatmak, Sağ yanağını Sağ avucunun içine koymak ve o günün muhasebesini yapmak. 
26. Yüzükoyun yatmamak.
 
27. Yatağa girdiğinde avuçları açık olarak birleştirerek İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyup avucunun içine üfleyip  bütün  vücudunu sıvazlamak, bunu üç defa tekrarlamak.
 
28. Beyaz giymek. 
29. Mest giymek.
 
30. Ayakkabı giyerken  sağdan başlamak, çıkarırken de  soldan çıkarmak. 
31. Takke ve sarıkla başı kapatıp namazı öyle kılmak.
 
32. Soğan ve sarımsak kokusuyla ve meclislere yaklaşmamak 
 
33. Üzerinde Kudsi kelimeler ve ayetler Yazılı Eşya ile tuvalet ve pis yerlere girmemek.
 
34. Misafire elinde bulunandan ikramda bulunmak. Misafir ve ziyaretçileri Temiz bir kılık kıyafetle karşılamalı. 
35. Aksırınca Sesi az yükseltip, “Elhamdülillah” demek. de Böyle diyene “Yerhamükellah” demek. Bize dediklerinde “Yehdina ve yehdikümüllah” diye Cevap vermek.  Üç defadan fazla aksıran olursa, nezleden aksırmıştır ve mukabele gerekmez. 
36. Esnemeyi mümkün oldugu kadar gizlemek. Ağzı elle kapayarak gidermeye Gayret etmek. Namazda * Ne zaman esneme gelirse, ayakta iken Sağ elin, diğer hallerde iken  sol elin tersi ile ağzı kapatmak münasip Olur. 
 37. Davete icabet ve hediyeyi Kabil etmek.
 
38. Kapıyı Üç defa vurmak, Cevap verilmezse Geri dönüp Gitmek. “Kim o?” Diye sorulduğunda, “Benim.” Dememek, kendimizi Açık bir şekilde tanıtmak, maksadımızı belirtmek. Kapının tam karşısında durup içeriyi gözleme durumunda bulunmamak. Biraz kenarda durarak, ailedeki mahremiyeti görmekten içtinap etmek. 
39. Ayakta bevletmemek. Tuvalette idrar saçıntısından, korunmak. Hadiste Kabir azabının çoğunun idrar saçıntısından İleri geldiği bildirilmiştir. Tuvalete ihtiyaç için oturduğu Vakit ön ve arkanın kıbleye Karşı dönük olmaması gerekir. 
40. Banyo yapılan yere bevletmemek. Çünkü vesvesenin çoğu bundandır. 
41. İnsanların istifade ettiği gölgeliklere, Yol ve Yol kenarlarına, Çeşme ve pınarlara bevletmemek, pisletmemek ve de tükürmemek. Hadiste, bunu yapanların lanetlenmesinden korkulacağı bildirilmiştir.
 
42. Kasık ve Koltuk alti temizliğine titizlik göstermek. buraları tıraş etmelidir Buralardan ayrılan parçalar temizken ayrılmasına da dikkat etmeli ve cünüp iken bu Tür temizlik caiz olmayıp sünnete Uygun değildir. 
43. Büyük ve Umumi banyolarda tesettürle yıkanmalı, peştamal kullanılmalı.
 
44. Mümkünse her abdest alışta misvak (fırça) kullanmak. Diyanet İşleri Başkanlığının neşrettiği misvak hadisi tercümesinde şöyle BİR hüküm mevcuttur: “Misvaktan kasıt dişlerin temizlenmesi, ağız içindeki kötü kokunun giderilmesi ve mikropların. Bunu Temin eden Erek ağacından Baska fırçalar da varsa, o da misvak yerini tutar.
 45. Emin ve Muttaki insanlarla istişare etmek, neticedeki karara tevekkülle uymak.
 
46. Cömertlik. “Cömert Allah’a yakın, cimri  Allah’a uzaktır. Cömertlik kokusu cennette olan bir ağacın dünyaya sarkmış dalıdır. Kim o dala tutunursa o dal onu cennete çeker.” 
 47. Çok tefekkür etmek. “Tefekkür gafleti izale Eder. Ölümü tefekkür etmek fani lezzetleri acılaştırır. Eşyanın üzerindeki fena damgasını gösterir.”
 
48. Borçlanmalarda Durumu yazıyla  bir şahitle tevsik etmek. Böyle bir tedbir bilmek istiyorum Ve bilmek itimatsızlık sayılmaz. Anlaşmalarda değişik tevil ve tefsirlere Yol açacak boşluklar bırakılmamalıdır. Durumu net olarak tespit etmek lazımdır.
 
49. BİR yakını vefat eden Müslüman kardeşini teselli ederek taziyede bulunmak. “Allah merhuma rahmet etsin.” Şeklinde dua yapılır. Taziye ziyareti üç gün içinde yapılır. Üç günden sonraki ziyaretlerde vefatı hatırlatıp hüznü deşmek Uygun Olmaz. Evinden cenaze çıkan kimseler üzüntüden dolayı Yemek hazırlayıp Sofra kuramazlar. Bunun için vefalı komşular BİR müddet arifesinde Yemek getirirler bir araya gelirler. Böylece hüzünlerine Ortak olduklarını fiilen göstermiş olurlar. Cenaze Sahibi Üç Gün kendisine kolayca erişilebilecek bir Ortam hazırlar ve böylece kardeşlerinin taziyede bulunabilmelerine imkan tanınmış olur. 
50. ölmuş kimseleri hayırla Yad etmek.
 
51. Mevtanın ardından Yüksek sesle ve çırpınarak, saç baş yolarak ağlamamak. Böyle yapmak kadere itiraz ve Cenabı Hakkın takdirini itham etmek olur.
52. Sekerat halindeki hastalara “La ilahe illallah, Muhammedün Resulullah.” Şeklinde telkinde bulunmak. Hastanın dudaklarını Temiz ve Islak bir bezle sulandırıp kurumamasını sağlamak. Ölüm vaki olup son nefes verilince, okumalar durdurulur ve cenazenin uzağında devam edilebilir. Çenesinin Açık kalmaması için Mendil ve benzeri şeylerle Başa bağlanır. Gözleri açık ise  kapatılır.
 
53. Kabirleri Ziyaret etmek. Gafleti dağıtır ve uhrevi tefekküre vesile Olur. Kabristanın kapısına yaklaşınca, Kabir halkına gizlice Selam verilir. “Ey Kabir sakinleri, esselamu aleyküm. Sizler Bizden bir defa geldiniz, bizler de sizleri takip edeceğiz.  Allah’tan af ve mağfiret dileriz.” Şeklinde Selam ifade edilebilir.  Ziyaret edilecek merhumun ayakucu tarafından yaklaşılır. Yüzüne müteveccihen  kıbleye Karşı durulur. Kur’an ve dualar okunabilir. Ziyaret esnasında mezarları çiğnemek mekruhtur. Şayet geçip Gitmek için  Baska müsait Yol yoksa, merhuma sevap hediye edilerek, geçilebilir. Mezar üzerindeki yeşillikler yolunmaz, çiçekler ekilir bilakis. Kurumuş otlar ayıklanır. 
54. Hasta akraba, dost ve arkadaşları Ziyaret etmek. Onlara teselli ve ümit vermek. Ziyareti Uzun tutmamak. Hastanın hoşa gitmeyecek hallerini Baska Yerde anlatmamak.
 
55. Sıla-i rahimde bulunmak. “Akrabayla alakayı Kesen bir kimsenin bulunduğu meclise Allah’ın rahmeti inmez.” 
56. Zemzem suyunu hürmeten ayakta ve kıbleye Karşı dönerek içmek. 
57. Anne-babaya itaat etmek, onlara ihsanda bulunmak, kalplerini kırmamak ve Hayır dualarını almak. 
Fi Emanillah!
 
alıntı : Mustafa Özşimşekler Hoca Efendi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.